På denne hjemmeside sælges vin. Det er ikke tilladt at sælge vin (alkohol under 16,5 %vol) til personer under 16 år. Bekræft at du er over 16 år gammel.
|
Flaske
|
0,75L
|
|
|
Type
|
Hvidvin
|
|
|
Mark
|
Erbacher Marcobrunn
|
|
|
Drue
|
Riesling
|
|
|
Kvalitet
|
Erstes Gewächs
|
|
|
Tørhedsgrad
|
Trocken
|
|
|
Producent
|
Schloss Reinhartshausen
|
|
|
Område
|
Rheingau
|
|
|
Beskrivelse
|
En vin i absolut verdensklasse. Har fået flere priser rundt i verden.
Passer til enhver god middag evt. i stedet for en rødvin. Kan sagtens gå til lam, kalv, stegeretter og røget eller stegt fisk. Duft af abrikos og let banan og let mineralsk men kraftig vin. Druerne er håndplukket til denne udsøgte vin. Erstes Gewächs er absolut topvin fra Schloss Reinhartshausen i Reingau.Erstes Gewächs er en ny kvalitetsbetegnelse der indføres i Tyskland og den svarer til den franske 1.CRU. Samtidig hører vinmarken Marcobrunn til blandt verdens bedste hvidvinsmarker.
Erbacher Marcobrunn 2005 blev kåret som den bedste rieslingvin testet i Børsen d. 6 Juni 2008 blandt 117 andre rieslingvine fra hele verden. En fantastisk vin i absolut topklasse.
|
Dejlige vine.... ingen fejlkøb.
— Merethe Stæhr-Nielsen
Her forhandles rigtig god vin, og Ole ved hvad han har med at gøre.
— René Søborg Lassen
Hvis man tror tysk vin kun er sødt og klæbrigt så besøg Tysk Vin Klub og bliv klogere.
— Tonny Dyhr Kristensen